Transport zwierząt

Jak wygląda transport psa i kota za granicę?

Transport zwierząt- bez względu na to, czy przeprowadzamy się na stałe, czy wyjeżdżamy na wakacje, transport psa lub kota musi odbywać się przede wszystkim bezpiecznie oraz zgodnie z warunkami określonymi przez europejskie prawo.

Zasady przemieszczania zwierząt w UE

Zwierzęta towarzyszące (czyli psy, koty, a także np. fretki) można przewozić na terenie państw Unii Europejskiej, a także poza nią, jednakże trzeba spełnić określone wymogi formalne. Informacje o nich znajdziemy w dokumencie: Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE. Należy pamiętać, że do większości krajów UE nie wolno wwozić zwierząt przed 3 rokiem życia.

Za jednym razem można przewieźć za granicę maksymalnie 5 zwierząt towarzyszących. Co prawda, w niektórych krajach wystarcza jeszcze tatuaż, ale na ogół wymagane jest, aby psy i koty posiadały mikroczip, który odpowiada standardowi ISO 11784. Umożliwia on ustalenie nazwiska i adresu właściciela zwierzęcia czytnikiem zgodnym z normą ISO 11785.

Szczepienia dla zwierząt

Konieczne jest, aby zwierzę zaszczepione było przeciwko wściekliźnie. Jeśli jest to pierwsze szczepienie wykonane u psa powyżej 3. miesiąca życia, zyskuje ono ważność po 21 dniach od jego dokonania. Jeśli zaś są to kolejne, regularne szczepienia prowadzone co roku – ich ważność liczy się od dnia podania. Istotne jest to, że data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.

Paszport dla zwierząt

Kolejną sprawą jest paszport zawierający poświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, który może wystawić tylko uprawniony lekarz weterynarii. Cena wyrobienia podobnego paszportu wynosi około 51 zł, a lista lekarzy zdolnych do wystawienia paszportu dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach znajduje się pod adresem: www.vetpol.org.pl.

W części krajów, takich jak: Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia i Malta, zwierzę musi być dodatkowo odrobaczone i zabezpieczone przeciw kleszczom na 48–120 godzin przed wyjazdem. W przypadku psów obowiązkowa jest także profilaktyka przeciw tasiemcom, która powinna zostać przeprowadzona przed planowaną datą przywiezienia zwierząt do wspomnianych państw.

Jak transportować?

Zwierzę powinno być transportowane w aucie z dobrą wentylacją, pupil musi mieć także stały dostęp do jedzenia i picia. Małe psy najlepiej przewozić w klatce transportowej, w której można umieścić poidełko z wodą. Większego psa możemy na czas jazdy przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Kota również najlepiej przewozić w transporterze, lecz tym razem ze żwirkiem.

Jeśli chodzi o szczenięta, można także przewozić je w kartonach, lecz już psy średnie i duże powinny mieć w samochodzie swoje miejsce. Można je transportować na tylnym siedzeniu, które wcześniej warto obłożyć kocem lub innym materiałem chroniącym przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług przewoźnika, dowiedzmy się wcześniej, czy wymagają oni zakładania psom kagańców na czas jazdy. Warto też pamiętać o tym, że przy transporcie psów, postoje powinny odbywać się co 2-3 godziny. Koszt transportu jest uzależniony od wielkości zwierzęcia oraz rodzaju wynajmowanego samochodu.

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.