Bez względu na to, czy przeprowadzamy się na stałe, czy wyjeżdżamy na wakacje, transport psa lub kota musi odbywać się przede wszystkim bezpiecznie oraz zgodnie z warunkami określonymi przez europejskie prawo. 

Zwierzęta towarzyszące (czyli psy, koty, a także np. fretki) można przewozić na terenie państw Unii Europejskiej, a także poza nią, jednakże trzeba spełnić określone wymogi formalne. Informacje o nich znajdziemy w dokumencie: Ogólne zasady przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE. Należy pamiętać, że do większości krajów UE nie wolno wwozić zwierząt przed 3 rokiem życia.

Za jednym razem można przewieźć za granicę maksymalnie 5 zwierząt towarzyszących. Co prawda, w niektórych krajach wystarcza jeszcze tatuaż, ale na ogół wymagane jest, aby psy i koty posiadały mikroczip, który odpowiada standardowi ISO 11784. Umożliwia on ustalenie nazwiska i adresu właściciela zwierzęcia czytnikiem zgodnym z normą ISO 11785.

Konieczne jest, aby zwierzę zaszczepione było przeciwko wściekliźnie. Jeśli jest to pierwsze szczepienie wykonane u psa powyżej 3. miesiąca życia, zyskuje ono ważność po 21 dniach od jego dokonania. Jeśli zaś są to kolejne, regularne szczepienia prowadzone co roku – ich ważność liczy się od dnia podania. Istotne jest to, że data szczepienia nie może być wcześniejsza niż data wprowadzenia mikroczipu zwierzęcia.

Kolejną sprawą jest paszport zawierający poświadczenie o szczepieniu przeciwko wściekliźnie, który może wystawić tylko uprawniony lekarz weterynarii. Cena wyrobienia podobnego paszportu wynosi około 51 zł, a lista lekarzy zdolnych do wystawienia paszportu dla zwierząt domowych w poszczególnych województwach znajduje się pod adresem: www.vetpol.org.pl.

W części krajów, takich jak: Wielka Brytania, Irlandia, Finlandia i Malta, zwierzę musi być dodatkowo odrobaczone i zabezpieczone przeciw kleszczom na 48–120 godzin przed wyjazdem. W przypadku psów obowiązkowa jest także profilaktyka przeciw tasiemcom, która powinna zostać przeprowadzona przed planowaną datą przywiezienia zwierząt do wspomnianych państw.

Jak transportować?

 

Zwierzę powinno być transportowane w aucie z dobrą wentylacją, pupil musi mieć także stały dostęp do jedzenia i picia. Małe psy najlepiej przewozić w klatce transportowej, w której można umieścić poidełko z wodą. Większego psa możemy na czas jazdy przypiąć specjalnymi pasami bezpieczeństwa. Kota również najlepiej przewozić w transporterze, lecz tym razem ze żwirkiem.

Jeśli chodzi o szczenięta, można także przewozić je w kartonach, lecz już psy średnie i duże powinny mieć w samochodzie swoje miejsce. Można je transportować na tylnym siedzeniu, które wcześniej warto obłożyć kocem lub innym materiałem chroniącym przed zniszczeniem i zabrudzeniem.

Jeżeli zdecydujemy się skorzystać z usług przewoźnika, dowiedzmy się wcześniej, czy wymagają oni zakładania psom kagańców na czas jazdy. Warto też pamiętać o tym, że przy transporcie psów, postoje powinny odbywać się co 2-3 godziny. Koszt transportu jest uzależniony od wielkości zwierzęcia oraz rodzaju wynajmowanego samochodu.