Przeprowadzamsie.pl Przeprowadzki Warszawa

Przeprowadzka do Francji

Przeprowadzki do Francji

Francja

 

Przeprowadzka do Francji do malowniczego kraju słynącego z Lazurowego Wybrzeża, schludnych miasteczek o spójnej architekturze, serów, wina, klimatycznych kawiarni, braku pośpiechu i celebrowania posiłków w gronie najbliższych. Francja szczyci się świetnie rozwiniętą polityką prorodzinną, ekologicznym podejściem do życia z dużym naciskiem na segregację śmieci i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

 

Państwo liczy 18 regionów

Państwo liczy 18 regionów, z których każdy podzielony jest na mniejsze departamenty. Sieć dróg i autostrad jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta, ale i często płatna. Na ponad 8500 km autostrad pobierane są opłaty, których wysokość można wyliczyć np. na stronie: autoroutes.fr.

Obowiązek alkomatów w samochodzie

Warto mieć na uwadze, że Francja jest jednym z niewielu państw Unii Europejskiej, w którym każdy kierowca ma obowiązek wozić w samochodzie jednorazowy alkomat. Jego brak może skutkować wysokim mandatem. Wartość mandatów we Francji nieporównywalnie przekracza te przyznawane w Polsce.

Przeprowadzka do Francji

Zaraz po przybyciu do kraju należy udać się do najbliższego urzędu w celu ubiegania się o status stałego rezydenta. Ponieważ bez niego znalezienie pracy może okazać się niemożliwe, podobnie jak nie będzie przysługiwał  nam francuski system emerytalny. Przeprowadzając się do Francji na szczęście nie tracimy polskiej emerytury, która należy się nam za przepracowane lata. Natomiast jeszcze przed wyjazdem trzeba upewnić się, czy nasz paszport jest aktualny. Dlatego warto wcześniej to sprawdzić.

Jakie dokumenty zabrać jadąc do Francji?

Chociaż Francja znajduje się w Unii Europejskiej i do przekroczenia jej granic wymagany jest jedynie dowód osobisty. To jednak paszport stanowi w urzędach czy instytucjach ważniejszy dokument potwierdzający naszą tożsamość.

Praca we Francji

Chociaż Francja może się wydawać miejscem, w którym znalezienie dobrej pracy czy możliwości rozwoju osobistego nie będzie stanowić problemu, to jednak w przypadku obcokrajowców sprawa ma się nieco inaczej. Pracodawcy często nie respektują referencji czy doświadczenia, nabytych w innym państwie.

Język Francuski

Barierą może być również znajomość języka francuskiego, która w przypadku prosperującego stanowiska, wymagana będzie na bardzo dobrym poziomie. Inną sprawą jest to, że emigranci często otwierają własne działalności, w których wystarczający okazuje się język angielski. Nie zmienia to jednak faktu, że bez znajomości francuskiego niezwykle trudno będzie nam funkcjonować w życiu codziennym, gdyż Francuzi niechętnie odchodzą od rodzimej mowy.

Wynajem mieszkania we Francji

We Francji wynajem mieszkań odbywa się niemal wyłącznie przez pośredników, oprócz tego są agencje nieruchomości można je znaleźć na każdym kroku. Aby podpisać umowę trzeba mieć pismo gwarantujące zatrudnienie wraz z określonym wynagrodzeniem. Charakter wynajmu może być krótkoterminowy (1 rok), wówczas jest to najczęściej umeblowane, gotowe do zamieszkania lokum, lub długoterminowe (np. 3 lata) i są to najczęściej całkowicie puste apartamenty, które trzeba urządzić.

Przeprowadzka do Francji – Koszty

Niestety mieszkania często nie są w najlepszym stanie, a ich cena waha się między 400-500 euro miesięcznie, jeśli jest to miejsce oddalone od centrum, lub 800-1000 euro, jeśli zależy nam na osiedleniu się w centrum miasta. Warto mieć na względzie, że mieszkania we Francji często nie mają osobnych numerów. A listonosz roznosi przesyłki na konkretne nazwisko. Lepiej jest więc jak najszybciej zaopatrzyć się w tabliczkę ze swoim nazwiskiem, bo koszt podobnej to około 6 euro.

Jak się żyję ?

Francja nie dla każdego może być krajem mlekiem i miodem płynącym. Ponieważ utrudnienia czekają tu na osoby samotne, gdyż obciąża się je dość wysokimi podatkami. Natomiast wiele ulg czeka tu na rodziny z dziećmi. Co najważniejsze darmowe lub tanie żłobki. Ponieważ państwo bardzo promuje rodzinny model życia. 

Garść informacji:

  • Francję uznaje się za piąty w kolejności najlepiej rozwinięty kraj świata i jedenasty w rankingu warunków życia,
  • państwo posiada terytoria zależne i departamenty zamorskie, na północy kraju klimat jest wilgotny i umiarkowany, na południu lata są suche i gorące,

Waluty

  • obowiązującą walutą jest euro,
  • Francja należy zarówno do Unii Europejskiej, jak i do strefy Schengen,
  • językiem urzędowym jest francuski, poza nim występuje tu wiele języków regionalnych.