Szwecja, Norwegia, Dania ?
Przeprowadzka do Skandynawii ? Nie da się ukryć, że kraje skandynawskie cieszą się coraz większą popularnością jako emigracyjny cel Polaków. Kuszą dobrymi zarobkami, które należą do najwyższych w Europie. W przeliczeniu na naszą walutę wahają się one między 10 – 15 tys. w zależności od posady. Poza tym znajdziemy tam szereg innych udogodnień, jak choćby dobre świadczenia socjalne i sprawną służbę zdrowia.
Przeprowadzka do Skandynawii ?
Nie da się ukryć, że kraje skandynawskie cieszą się coraz większą popularnością jako emigracyjny cel Polaków. Kuszą dobrymi zarobkami, które należą do najwyższych w Europie. W przeliczeniu na naszą walutę wahają się one między 10 – 15 tys. w zależności od posady. Poza tym znajdziemy tam szereg innych udogodnień, jak choćby dobre świadczenia socjalne i sprawną służbę zdrowia.
Intratnymi posadami cieszą się specjaliści, którzy posiadają doświadczenie np. w branży IT czy budowlanej. Nie gorszą perspektywę mają opiekunki, pielęgniarki oraz lekarze. Poszukiwani są także pracownicy branży handlowej i gastronomii.
Praca w Skandynawii
Do Skandynawii można również pojechać też w celu podjęcia pracy sezonowej przy zbiorach. Oczywiście trzeba mieć
na względzie, że koszty utrzymania są wyższe niż w Polsce. Wynajem mieszkania to przeciętnie 3000 koron miesięcznie. Droższe jest również jedzenie. Na skandynawskim rynku pracy dużą wagę przywiązuje się do rekomendacji. Jeżeli więc mamy kogoś, kto mógłby polecić nasze kompetencje, prawdopodobieństwo znalezienia posady jest większe. Jednakże nie powinniśmy się zrażać, jeśli pozostawieni jesteśmy samym sobie, tym bardziej, że po przystąpieniu Polski do UE kraje skandynawskie takie jak: Norwegia, Finlandia, czy Szwecja nie wprowadziły obostrzeń dotyczących pracy dla nowo
przyjętych członków wspólnoty.
Przeprowadzka do Skandynawii – jakie dokumenty ?
Jako obcokrajowcy możemy też skorzystać z pośrednictwa urzędów bądź agencji. Po przyjeździe należy wyrobić sobie w urzędzie personnumer, czyli numer przypominający polski PESEL czy NIP. Do jego wyrobienia potrzebna będzie umowa o pracę oraz paszport. Na personnumer czeka się około czterech tygodni. Jeśli jednak przebywamy np. w Szwecji dłużej niż trzy miesiące, powinniśmy złożyć wniosek o przyznanie prawa do pobytu. Możemy go złożyć jeszcze przed wyjazdem z kraju, w ambasadzie w Warszawie, albo już w Szwecji w oddziale Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket).
Jeśli chcemy uniknąć stresu związanego z wielokrotnym chodzeniem po urzędach, musimy ze sobą zabrać: akty urodzenia, świadectwa pracy, akt małżeństwa, dyplomy z uczelni oraz zaświadczenie z urzędu gminy o niepobieraniu świadczeń socjalnych lub o ich wysokości. Najlepiej, aby wszystkie dokumenty były przetłumaczone na język angielski lub norweski.
Norwegowie na ogół dobrze znają angielski, więc jeśli ich rodzimy język jest jeszcze dla nas barierą, możemy poratować się tym bardziej międzynarodowym.
Słowo o zdrowiu.
W Norwegii osoby pracujące mają ubezpieczenie zdrowotne, więc większość usług jest darmowych. Niestety to nie dotyczy usług dentystycznych. Jeszcze przed wyjazdem lepiej jest wyrobić sobie europejską kartę ubezpieczenia zdrowotnego.
Przeprowadzka do Skandynawii – Transport
Myśląc o przeprowadzce, a tym bardziej o tym, ile mienia chcemy ze sobą zabrać, warto wziąć pod uwagę położenie państw skandynawskich. Przykładowo do Szwecji można dostać się dwoma popularnymi sposobami: promem lub samolotem. Niemniej jednak istnieje też możliwość dojazdu przez Danię.
Garść informacji:
Skandynawia obejmuje kraje takie jak: Szwecja, Norwegia i Dania. Te trzy kraje powiązane są więzami historycznymi oraz kulturowymi. Szwecja i Dania należą do Unii Europejskiej, Norwegia natomiast jest z nią w ścisłej więzi gospodarczej (ponad 90% produktów sprowadzanych do kraju pochodzi z UE).
Norwegia należy jednak do Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Schengen (bez Spitsbergenu i Wyspy Niedźwiedziej).
Walutą Norwegii jest NOK, czyli korona norweska,
Szwecji – korona szwedzka,
Danii – korona duńska.
Uzyskaj bezpłatne wycenę Przeprowadzki międzynarodowej !
Jest to szybkie, proste i bezpłatne. Otrzymasz darmowe wskazówki odnośnie swojej międzynarodowej
Przeprowadzka do Skandynawii https://www.przeprowadzamsie.pl/przeprowadzki-miedzynarodowe/