Przeprowadzka do Szwajcarii
Szwajcaria
Przeprowadzka do Szwajcarii może być nie lada organizacyjnym wyzwaniem, które jednak zrekompensują uroki i dogodności tego kraju. Zanim zabierzemy wszystkie swoje rzeczy, by osiąść tam na stałe, musimy pamiętać, że proces dokumentacji jest długotrwały i warto zaplanować go z wyprzedzeniem. Mimo, że państwo to nie należy do Unii Europejskiej, szczęśliwie, na mocy porozumienia, procedury dla obywateli UE są teraz łatwiejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że w przypadku przebywania w Szwajcarii dłużej niż trzy miesiące, wymagane jest pozwolenie na pobyt.
Obywatele UE nie potrzebują wizy
Obywatele UE nie potrzebują wizy, żeby wjechać na teren Szwajcarii, jednak stały bądź długotrwały pobyt wymaga zezwolenia, które różni się w zależności od np. statusu obcokrajowca (student lub osoba pracująca). Kiedy już dotrzemy na miejsce, w ciągu czternastu dni od przybycia musimy zarejestrować się w lokalnym urzędzie miejskim. Gmina przekazuje dokumenty do władz kantonu, które przejmują wniosek i wysyłają pozwolenie na pobyt.
Warto oszczędzić sobie przykrych niespodzianek i przed przybyciem upewnić się, że zabraliśmy ze sobą niezbędne dokumenty.
Wśród nich:
- paszport,
- potwierdzenie przyjęcia na studia (w przypadku studentów),
- umowa o pracę bądź potwierdzenie otrzymania oferty (w przypadku pracowników),
- potwierdzenie zdolności finansowej do utrzymania się w kraju,
- zatwierdzone tłumaczenie aktu urodzenia,
- potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego z ojczystego kraju,
- książeczka szczepień oraz duży zapas fotografii do dokumentów.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można szukać informacji w szwajcarskiej ambasadzie, konsulacie, urzędach imigracyjnych czy w Szwajcarskim Ministerstwie Spraw Zagranicznych.
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej
Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej, a więc warto pamiętać, że zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z tego państwa obowiązuje nas procedura celna. Opłacie celnej nie podlega majątek ruchomy oraz dobytek gospodarstwa domowego. O opłatę celną nie muszą martwić się osoby, które posiadają umowę o pracę z pracodawcą szwajcarskim, są najemcami mieszkania w Szwajcarii oraz mają ważny dowód osobisty i paszport.
Przeprowadzka do Szwajcarii okiem kierowców
Myśląc o przewiezieniu własnych rzeczy warto mieć na uwadze, że w Szwajcarii płatne są zarówno autostrady, jak i niektóre drogi szybkiego ruchu. Zaletą jest jednak to, że sieć autostrad jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Kierowcy pojazdów do 3,5 t muszą wykupić roczną winietę o wartości 40 CHF bez względu na rodzaj dróg, którymi się poruszają. Jeśli ciężar samochodu przekracza 3,5 t, opłaty pobierane są za każdy przejechany kilometr i są zależne od stopnia emisji spalin. Średnio opłata ta wynosi 0,25 CHF/km.
Szwajcaria jest powszechnie znana jako państwo, w którym koszty utrzymania należą do najwyższych na świecie. Wynajem mieszkania osiąga zawrotne ceny, które zbliżają się nawet do tych z Nowego Jorku. Ponadto konkurencja na rynku jest duża, ponieważ Szwajcarzy, podobnie jak ich sąsiedzi, Niemcy, wolą wynajmować mieszkania niż je kupować. Znalezienie przyjemnego lokum może być więc wyzwaniem. Pomocą służą oczywiście agencje pośredniczące, które jednak niemało sobie liczą za tę – dosłownie – cenną przysługę.
Przeprowadzka do Szwajcarii najważniejsze informacje:
- Walutą obowiązującą w Szwajcarii jest frank szwajcarski,
- Języki urzędowe to:
- niemiecki, francuski, włoski oraz romansz (jednakże w instytucjach częsta jest również znajomość języka angielskiego),
- Szwajcaria jest członkiem Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (ESWH) oraz strefy Schengen (obywatele UE mogą tam swobodnie podróżować),
- wysokie ceny utrzymania niekoniecznie muszą być przeszkodą, jeśli weźmiemy pod uwagę, że stopa bezrobocia tego państwa należy do najniższych na świcie i wynosi jedynie 3%.