Przeprowadzamsie.pl Przeprowadzki Warszawa

Przeprowadzka do Włoch

Przeprowadzka do Włoch

Włochy

 

Przeprowadzka do Włoch mimo, że kusi słoneczną pogodą, niesamowitym krajobrazem oraz znakomitym jedzeniem trzeba przyznać, że w zestawieniu pensji z wydatkami, należą do państw o najwyższych kosztach utrzymania. Ceny benzyny są tu jednymi z najdroższych w Europie, podobnie zresztą jak autostrady

.

Przeprowadzka do Włoch – Ceny ?

Drogie są również ceny wynajmu (400 Euro za pokój we Florencji, 500 Euro za pokój w Mediolanie) oraz opłaty za mieszkanie. Dlatego musimy zdawać sobie sprawę, że jeśli zimą włączamy kaloryfery, przygotujmy się do zapłaty 100 lub 150 Euro na miesiąc za gaz. Mandaty również, delikatnie mówiąc, nie należą do tanich. Szarżowanie na drodze czy jazda komunikacją miejską bez biletu są tu zwyczajnie nieopłacalne. Pamiętajmy też, że biletów na pociąg nie kasuje się już w pojeździe, a raczej przy wejściu na peron.

Transport samochodem

Jeśli jednak już zdecydowaliśmy się na przeprowadzkę do Włoch, to podróż samochodem będzie dobrym pomysłem. Trasa między Polską a słoneczną Italią nie jest trudna nawet dla średnio doświadczonych kierowców. Jeżeli mamy z kim się zamienić za kierownicą, możemy dotrzeć w północne rejony tego państwa nawet w jeden dzień. Poza tym mamy już samochód, co jest o wiele tańsze niż jego wynajem na miejscu. Zwłaszcza gdy zdecydowaliśmy się zamieszkać w mniejszym mieście – dobrze mieć na uwadze własny środek transportu.

Tu kupisz materiały do zabezpieczenia mienia

Gotowe zestawy do pakowania rzeczy

Ubezpieczenie

Samochód jednak trzeba wcześniej ubezpieczyć np. na wypadek kradzieży czy stłuczek, które niestety zdarzają się tu dość często. Poza tym warto sprawdzić, czy nasze ubezpieczenie obowiązuje na terenie całej UE. Niech zachęci nas do
tego to, że koszty ubezpieczenia auta we Włoszech są horrendalnie drogie (w niektórych regionach nawet 1200 Euro). Warto też zrobić kompleksowy przegląd auta jeszcze w Polsce, gdyż we Włoszech koszt podobnych jest znacznie wyższy.

Jakie dokumenty do Włoch

Do Włoch wjeżdżamy na podstawie dowodu osobistego. Bezwizowo możemy przebywać do 3 miesięcy, jeśli więc planujemy zostać tam dłużej, musimy postarać się o pozwolenie na pobyt (permesso di soggiorno) i o tzw. codice fiscale, czyli odpowiednik polskiego NIP-u. Będziemy w tym celu potrzebowali umowy o pracę, ubezpieczenia i potwierdzenia naszych środków utrzymania. Załatwienie tych formalności nie powinno zająć więcej niż dwie wizyty w urzędzie. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie zdrowotne, na szczęście na terenie Włoch możemy posługiwać się kartą EKUZ, czyli Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której włoska służba zdrowia będzie traktowała nas na takich samych zasadach, jak swoich obywateli.

Przechowalnia rzeczy w Warszawie

Praca i życie we Włoszech

Oczywiście dla tych, którzy chcą zamieszkać we Włoszech w celach zarobkowych, lepsza będzie bogatsza Północ niż biedniejsze Południe. Jednakże, jeśli chodzi opiekę zdrowotną, jest ona na wysokim poziomie w całym kraju, a różnica w standardach pomiędzy regionami jest niewielka.

Przeprowadzka do Włoch a Turystyka

Z ciekawostek pamiętajmy o tym, że półlitrowa butelka wody potrafi kosztować nawet 2,5 Euro (np. w Watykanie podczas uroczystości). Dlatego warto zawsze mieć ze sobą własną, którą będziemy mogli napełniać w darmowych źródłach. Jeśli liczymy się z wydatkami, to nie ma co zamawiać wody w restauracjach – często jest droższa niż samo wino. Zresztą, zasadę czytania cenników dobrze przyswoić sobie już na dobre, w innym przypadku przygotujmy się na to, że będziemy notorycznie i kilkukrotnie przepłacać. Dobrze jest zawsze upewnić się o cenę wcześniej. Włochy słyną z miejsc nastawionych na turystykę. Jeśli więc my,
przeprowadzając się, pragniemy jak najszybciej poczuć prawdziwy klimat Włoch, wybierajmy te restauracje i lokale, w których jest jak najmniej turystów, a jak najwięcej Włochów. Wówczas poznamy o wiele więcej smaków niż stereotypowa pizza & pasta.

Garść informacji:

Włochy należą do Unii Europejskiej, strefy Schengen, innych organizacji, m.in. NATO oraz siedmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G7;

obowiązującą walutą jest Euro, językiem urzędowym jest włoski, który jednak na terenie całego państwa występuję w wielu różniących się nieco od siebie dialektach.

Przeprowadzki Włochy uzyskaj darmową wycenę.

Jest to szybkie, proste i bezpłatne. Otrzymasz darmowe wskazówki odnośnie swojej przeprowadzki międzynarodowej.