Transport instrumentów muzycznych jest kwestią dość nietypową. Z uwagi na ich niewymiarowość, delikatność, a zarazem kosztowność przewóz tych przedmiotów musi być odpowiednio przygotowany, inaczej narazimy je na uszkodzenia, a siebie na niepotrzebne koszty.
Na co zwrócić uwagę w trakcie transportu?
Przede wszystkim zwróćmy uwagę na rozmiar. Niektóre z nich, tak jak flet poprzeczny czy też klarnet, są na tyle małe, że zmieszczą się nawet w plecaku lub niewielkiej walizce. Inne, takie jak chociażby fagot, dają się rozłożyć na części, dzięki czemu mogą zająć mniej miejsca niż przy złożeniu. Jednocześnie są również instrumenty, których przewóz ze względu na wielkość jest dużo bardziej problematyczny i jednym z nich jest perkusja.
Transport instrumentów muzycznych – materiały
Kolejnym kryterium, na które musimy zwrócić uwagę podczas transportu instrumentów muzycznych, jest materiał, z jakiego zostały one wykonane. Szczególnie wymagające, jeśli chodzi o warunki, w których powinny być przewożone, są instrumenty wykonane z drewna. W ich wypadku ważna jest zarówno temperatura, jak i wilgotność powietrza. Gdy będzie zbyt chłodno lub zbyt gorąco oraz duża wilgotność – może to doprowadzić do pęknięcia tworzywa.
Instrumenty należy również chronić przed nadmiernymi drganiami i wstrząsami w trakcie jazdy. One również mogą doprowadzić do uszkodzeń oraz sprawić, że sprzęt będzie się rozstrajał. W przypadku instrumentów strunowych, takich jak gitara, altówka bądź skrzypce, należy pamiętać, by zawsze układać je gryfem do góry. W odwrotnym przypadku ryzykujemy połamaniem przedmiotu w trakcie transportu.
Futerały do instrumentów – miękki pokrowiec
Niezależnie od tego, w jaki sposób przewozimy bądź przenosimy instrumenty, istotną rolę odgrywają ich futerały. Najczęściej używane są trzy rodzaje: miękki pokrowiec, gigbag oraz futerał z włókna węglowego. Te pierwsze są najtańsze i dość praktyczne w codziennym użytkowaniu. Nie ważą zbyt wiele, więc ich przenoszenie nie jest dużym ciężarem. Jednakże mogą się nie sprawdzić w przypadku dłuższej podróży, ponieważ wówczas nie ochronią wystarczająco instrumentu przez wstrząsami i obiciami.
Rozwiązanie pośrednie – gigbag
Dużo lepszą ochroną podczas transportu jest wspomniany gigbag, który oprócz warstwy pianki jest wyposażony również w płytę z polipropylenu, zapewniającą lepszą ochronę podczas przewozu. Jest to opcja pośrednia między miękkimi a twardymi futerałami.
Futerał twardy
Najbardziej kosztownym, ale też najpewniejszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o bezpieczny przewóz instrumentów muzycznych, jest wybór twardego futerału z włókna węglowego. Dzięki dobrej izolacji temperaturowej i amortyzacji sprzętu w trakcie jazdy, pozwoli on w dużej mierze ochronić instrument przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Transport instrumentów muzycznych – pianino i fortepian
Są jednak instrumenty, które mimo swoich pokaźnych gabarytów, wymagają jeszcze więcej staranności i ostrożności w trakcie przewozu. Jednymi z nich są: pianino i fortepian – i nie ma co ukrywać, że ich transport najlepiej jest powierzyć specjalistom. W tym przypadku kluczowa jest znajomość rozmiaru i wagi sprzętu, a także zmierzenie szerokości wszystkich futryn, przez które trzeba będzie przenieść instrument. Pianino najlepiej zabezpieczyć, owijając je w koce lub folię bąbelkową. Należy pamiętać również o klapie, którą dobrze jest zakleić taśmą, by nie otwierała się w trakcie jazdy. Nie przeceniajmy też swoich sił i jeśli to do nas właśnie należy zniesienie sprzętu po schodach, musimy to zrobić przynajmniej w trzy lub cztery osoby.