Przeprowadzka do Hiszpanii

Przeprowadzka do Hiszpanii kusi pięknymi plażami, gorącym słońcem, serdecznością i zaraźliwym uśmiechem mieszkańców, a także dostępnością soczystych warzyw i owoców. Warunkiem dobrego samopoczucia obcokrajowca, pragnącego osiedlić się w Hiszpanii, jest znajomość języka. Przydatne na początek okażąsię nawet podstawowe zwroty, takie jak: „proszę”, „dziękuję”, „ile to kosztuje?”, „dzień dobry” i „do widzenia”. Chociaż w większych miastach, jak Madryt czy Barcelona, znajomość angielskiego jest coraz częstsza, nie ma się co łudzić, że dogadamy w innym języku niż hiszpański w lokalnych barach czy urzędach.

Przeprowadzka do Hiszpanii na dłużej niż trzy miesiące ?

Jeśli planujemy zostać w Hiszpanii dłużej niż trzy miesiące, obowiązuje nas wyrobienie sobie numeru NIE. Jest to nic innego jak numer identyfikacji fiskalnej obcokrajowca (odpowiednik PESEL-u czy NIP-u). Jest on niezbędny do załatwienia wszelkich formalności, takich jak: zameldowanie, podpisanie umowy o pracę, założenie konta bankowego czy rejestracja w służbie zdrowia.

W celu wyrobienia numeru NIE

W celu wyrobienia numeru NIE należy udać się do lokalnego komisariatu policji lub jednej z delegatur rządowych, podając
jednocześnie podstawowe informacje o sobie (imię, nazwisko, data urodzenia, cel ubiegania się o NIE, itp.). Procedura ta wiąże się z opłatą administracyjną, która wynosi około 10,40 Euro. Przy jej uiszczaniu konieczne będzie okazanie paszportu – warto więc upewnić się co do jego ważności jeszcze przed wyjazdem z rodzimego kraju.

Centralny Rejestr Obcokrajowców

Przeprowadzka do Hiszpanii wiąże się też z rejestracją w Centralnym Rejestrze Obcokrajowców, do czego zobowiązani jesteśmy przed upływem 90 dni od przyjazdu. Uzyskamy wówczas Certyfikat Rejestracji Obywatela Unii Europejskiej, potwierdzający nasz pobyt w Hiszpanii.

Jeśli natomiast chcemy założyć konto w banku, najlepiej jest najpierw umówić się na spotkanie, a później udać się do oddziału w
wyznaczonym terminie, zabierając ze sobą niezbędne dokumenty.

Wśród nich znajdą się:

  • dowód osobisty,
  • potwierdzenie źródła dochodów
  • numer NIE.

Szereg formalności do czasu aktywacji konta trwa zazwyczaj około 7 dni.

Koszty utrzymania w Hiszpanii

Koszty utrzymania w Hiszpanii różnią się w zależności od miejsca, w którym zamarzyliśmy się osiedlić. Przykładowo większe miasta, jak Madryt, nie należą do najtańszych, a ceny wynajmu mieszkań zaczynają się od 700 Euro. Pomocne w znalezieniu lokum są agencje nieruchomości. Trzeba jednak liczyć się z dodatkowymi kosztami, wśród których, oprócz standardowego czynszu, znajdzie się też kaucja gwarancyjna oraz prowizja dla agencji nieruchomości. Istnieją również strony pomocne przy znalezieniu mieszkania na własną rękę, należą do nich: Idealista, Foto Casa, Pisos, Mil Anuncios, a także AirBnB,
oferujący wynajem krótkoterminowy.

Warto mieć na uwadze, że …

Warto mieć na uwadze, że sierpień nie jest najlepszym miesiącem do wynajmu lub załatwiania formalności. Jest to czas hiszpańskich wakacji, a zatem z urzędowymi sprawami lepiej zaczekać do września. Cierpliwość w ogóle jest cechą, która przyda się nam w nowym miejscu zamieszkania.

Hiszpanie słyną z braku pośpiechu i bardziej swobodnego temperamentu. Świętością jest tutaj organizacja dnia, jak choćby to, że większość biznesów zamykana jest w porze obiadowej między 14.00 a 17.00. Niemniej jednak Hiszpania wydaje się przyjazna dla obcokrajowców.

Przeprowadzka do Hiszpanii – wyrób EKUZ

Hiszpanię zamieszkuje prawie 5,5 miliona osób z innych krajów, z czego około 70 tysięcy to Polacy. Najwięcej obcokrajowców żyje w rejonie Madrytu oraz w obszarze Morza Śródziemnego (Katalonia czy Alicante). Co prawda Hiszpania należy do UE i do przekroczenia granicy wystarczy jedynie dowód osobisty, to jednak do załatwienia spraw na miejscu, takich jak założenie konta bankowego czy podpisanie umowy, niezbędny będzie paszport. Dobrze jest też wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), uprawniającą do bezpłatnej opieki medycznej w razie nagłych wypadków.

Garść informacji:

  • Hiszpania składa się z 17 regionów o dużej autonomii (różnica np. w podatkach czy szkolnictwie), stolicą jest Madryt, chociaż znacząca jest również Barcelona.
  • obowiązującą walutą jest euro, klimat jest zróżnicowany od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy w rejonach Andaluzji.
  • Status języka urzędowego ma język: kastylijski (potocznie zwany hiszpańskim) oraz regionalnie także: kataloński, baskijski, galicyjski i aranejski, obszary najgęściej zaludnione znajdują się w okolicach Madrytu.
  • duża część społeczeństwa to imigranci (około 140 tys. to Polacy).

Zapytaj o przeprowadzkę do hiszpanii

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.